Motto: „kvalitní tetování bolí jen jednou, špatné celý život“
Lidé se nechávají tetovat z mnoha důvodů, chtějí ostatní šokovat nebo si nechat vytvořit památku na určitou životní událost nebo si jen chtějí zkrášlit své tělo trvalým uměleckým dílem.
Ať už jsou Vaše důvody jakékoli, tetování je ve své podstatě dlouhodobý závazek, na jehož procesu by se mělo podílet velice složité rozhodování. Protože tetování, které jste ochotni nechat si vytvořit je trvalé a s ním spojená i Vaše zodpovědnost. Takže pokud přemýšlíte o tetování, začněme tady s první nejdůležitější otázkou:
"Je pro mě tetování tou pravou volbou?"
"Tetování má určitou úroveň přitažlivosti v každé kultuře“ Historicky vzato, nutkání k trvalému zkrášlení kůže existuje již velmi dlouhou dobu a důkazy, které pojí toto řemeslo s téměř každou kulturou se datují do doby bronzové, asi 3000 let před Kristem. Starověké umění se vyvinulo v propracovanost a smysl sahající za jeho pozemské kořeny, to ovšem nemusí nutně tetování činit jakkoli uznávané. Tetovací salóny byly dokonce v New Yorku ilegální do roku 1997.
Zatímco někteří mohou stále tetování shledávat odporné nebo zbytečné, jeho popularita je nezpochybnitelná.
Dnešní svět je naprosto odlišný. Výzkumy ukazují, že přibližně 32% lidí ve věku 25-29 let má přinejmenším jedno tetování.
Co se týká populace od 30-39 let, tak 25% z nich má také nejméně jedno. Podle nedávné studie Pew Research Center, asi polovina z generace Nexters v USA (narozených v letech 1981 až 1988) tvrdí, že mají tetování. Podnět k tomuto fenoménu urychlil boom v kultuře na počátku devadesátých let. Tato „Tetovací renesance“ podpořená přívalem umělecky talentovaných lidí otevřela tento průmysl, přinesla kvalitu skin artu, který toto řemeslo vynesl do výšin jako nikdy předtím.
Jako řemeslo i umělecká forma, může tetování poskytnout fyzicky intimní způsob, jak vyjádřit svou jedinečnost, nicméně ne pro každého je tím pravým.
Předtím, než začnete řešit nevyhnutelný příval otázek týkající se designu (např. "Znamenají tyto fialové japonské rybičky opravdu vyjádření mé identity?), tak byste se měli informovat a vzdělávat sami a zvážit své možnosti.
Když zjistíte, proč chcete tetování a co jím získáte, tím lépe si budete moci odpovědět na velkou otázku: „Jsem připraven se nechat tetovat?“
Pokud zvažujete tetování, níže je uvedeno 30 otázek, které byste si měli nejprve položit. Zatímco někteří lidé se nechají tetovat na základě nutkání, bylo by dobré toto rozhodnutí pořádně zvážit.„Mnohem raději bych poslal někoho nerozhodného pryč a řekl“, „Měl bys o tom pořádně popřemýšlet, nejsi li pevně rozhodnutý, ještě to nedělej“ „Dávám přednost lidem, kteří mají ze svého tetování radost, než aby toho později litovali“.
To je nejčastější otázka a odpovědět na ni každému jedinci složitá. Ano i ne. Nechat se tetovat není přímo bolestivé, spíše je to nepříjemné.
Zatímco bolest spojená s každým tetováním je odlišná a každý člověk snáší bolest jinak, je zde téměř vždy určitá hladina nepříjemného pocitu.
Tetování se dá přirovnat ke štípání, pálení, ale každý má jiný práh pro snášení nepříjemných věcí a tak to někdo snáší lépe, někdo hůře. Jsou i lidé, kterým to působí sexuální vzrušení (horko, vibrace) a také lidé, pro které je to velmi nepříjemné.
Velká většina klientů je překvapena, že tetování není tak nepříjemné jak očekávali a časem si nechají udělat tetování další. Na těle jsou ale i místa, kde to opravdu bolí (vnitřní část paže, třísla, krk, žebra, prsa, páteř, slabiny, aj.) tyto vjemy záleží na citlivosti a zkušenosti s bolestí, pokud někdo zažil pořádnou fyzickou bolest, například po autonehodě, nebo po lékařských vyšetřeních a operacích, je pro něj tetování jen slabý čajíček.
Stínování a tetování vícebarevných ploch je bolestivější než jednolité černé motivy, při stínování se tatér vrací do ploch, které už byly tetovány.
Pokud se necítíte zesláblí a bez problémů u lékaře zvládáte odběry krve, tetování může být pro Vás výzvou.
Pro některé je pouhá myšlenka na bolest či pohled na krev krajně nesnesitelná. Konec konců, vaše kůže je tisíckrát propichována malými jehličkami. Dokonce, pokud snášíte bolest dobře, stále je třeba brát na zřetel, že můžete během tetování sedět v nepohodlné pozici po dosti dlouhou dobu.
Zdravé tělo dokáže zhojit mnoho ran. Obvykle cokoli, co proniká kůží na této úrovni je imunitním systémem zaregistrováno a odplavuje se krví. Molekuly inkoustu jsou příliš velké, než aby je bylo tělo schopné vytlačit, a zdravé tělo rozpozná, že barva není jedovatá či škodlivá, což kvalitnímu inkoustu umožňuje zde setrvat navždy. Mnoho lidí ví, že tetování je trvalé, nicméně emoční hladina osobního pohodlí s touto skutečností je důležitá, pokud se rozhodujete nechat se tetovat.
Možná zní podivně, že tetování je návykové, mnoho lidí už tuto zkušenost má a stále se vracejí, pochopíte to i Vy, jestliže si necháte jedno udělat.
I v renomovaných tetovacích salónech, mohou být lidé tetováni s určitými zdravotními riziky. Obvykle se největší rizika objevují po opuštění tetovacího salonu, výslovně skrze nevhodné hojení a péči o nové tetování. Jak se k následné péči a doporučením sami postavíte, tak dopadne finální dojem. Pokud neodoláte a půjdete s čerstvým tetováním na slunce nebo plovárnu, je velká pravděpodobnost jeho vyblednutí, vypadání částí pigmentu nebo zánětu kůže. Je také smutný fakt, že ne všichni tatéři jsou způsobilí a svědomití. Někteří dodržují nutná přísná zdravotní a hygienická nařízení neustále, zatímco ostatní nikoli.
Krevní nemoci jako HIV či hepatitida mohou být přeneseny samotnou aplikací tetování, pokud nejsou všechny materiály používané při zákroku řádně sterilizovány a dezinfikovány. Avšak je třeba poznamenat, že dosud k žádnému zaznamenanému případu přenosu HIV skrze tetování nedošlo. Pravděpodobnost, že se v nakazíte virem HIV je téměř nulová, protože virus AIDS nemůže žít mimo tělo hostitele více než několik minut. Jestliže profesionální tetovací studio používá řádně všechny postupy sterilizace a kvalitní dezinfekce, tak se žádné nákazy viry nemusíte nikdy obávat.
Pokud máte určitá zdravotní omezení jako diabetes, hemofilie, epilepsii nebo problémy s imunitou, doporučuji konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem ještě před tím, než se necháte tetovat. Také musíte svému tetovači říct o všech okolnostech, jenž by mohly aplikaci tetování a následné hojení zkomplikovat.
Ne každému se tetování líbí. Popravdě, někteří lidé jím pohrdají. Jsou vyděšení tím, že lidé jsou schopni si tímto způsobem nechat znetvořit tělo a dají Vám najevo svůj názor. Může se stát, že si na Vás budou ukazovat, ať se Vám to líbí nebo ne, puritánů, pokrytců a konzervativních lidí je kolem nás stále příliš.
Ovšem jsou zde i lidé, kteří tetování milují, avšak ne právě to Vaše. Někdy je třeba mít hroší kůži, abyste mohli své tetování nosit s hrdostí.
Lidé mají různé důvody, proč chtějí tetování. Může to být cokoli přes zvýraznění identity přes šokování či životní událost. Buďte k sobě upřímní s otázkou, proč chcete tetování a ujistěte se, že jste si dobře vědomi svého důvodu.
Pamatujte si, že Vaše rozhodnutí může s Vámi zůstat velmi dlouho. Čím upřímnější jste k sobě nyní ohledně toho, proč tetování chcete, tím blíže budete tomu, co Vás motivuje si jej nechat udělat. Volba umístění a velikost tetování je také důležitý fakt, nikdy nevíte, zdali jej nebudete muset skrýt před zraky jiných osob, které k této formě bodyartu mají negativní vztah.
Stejně jak se věkem mění vaše tělo, mění se i tetování. Kůže je největším orgánem v těle a sama se znovu a znovu reprodukuje. Vaše tělo pomalu rozkládá některé pigmenty inkoustu, takže v průběhu času může začít vypadat temněji, vybledleji a mírně rozmazaně.
Vaše tetování se také může roztáhnout či prohnout, což bude vypadat jinak, než v době, kdy bylo tetování nové. Lemování bílou nebo tělovou barvou umožňuje Vaše starší nebo nepovedené tetování zachránit, částečně zakrýt nebo upravit.
Výsledek se bude lišit, ale je důležité si uvědomit, že již od počátku bude Vaše tetování stárnout společně s Vámi.
Stejně jako každý proces učení, získání řádného vzdělání týkající se tetování může zabrat nějaký čas a úsilí. Měli byste si udělat čas a věnovat se přípravě hledání dokonalého tetovacího designu, umělce a studia, jakož i učení - jak se o své tetování starat a jak jej léčit.
Zvolíte si design, umělce a studio, s kterým se rozhodnete spolupracovat.
Všechna tato rozhodnutí jsou na Vás. Je také důležité, abyste převzali zodpovědnost za konečný výsledek. Mohou existovat i jiné osoby, jako je designer Vašeho námětu nebo tatér, ale jen Vy sami jste ti, na kom závisí konečný úspěch Vašeho tetování.
Vzdělávejte se a dělejte inteligentní a logická rozhodnutí týkající se Vašeho návrhu, umístění, výběru studia a následné péče. Rozhodnutí, která učiníte, budou mít trvalou odměnu a následky, které nakonec určí, zda budete mít se svým tetováním ty nejlepší zkušenosti.
Přátelé nebo okolí na Vás mohou vyvíjet nátlak, abyste si jedno tetování nechali udělat. Rodina se Vás může zříci, pokud budete mít tetování. Bez ohledu na vnější nátlak, z jedné nebo druhé strany, měli byste se nechat tetovat jedině tehdy, kdy opravdu chcete.
Zní to jako klišé, ale tetování může být jedno z nejosobnějších rozhodnutí, které kdy někdo mohl vůbec udělat. Přátelé, členové rodiny a známí budou mít vždy názor na to, zda byste se měli nechat tetovat nebo ne, co byste si měli nechat vytetovat, jak velké by to mělo být a kde.
Důvěryhodní lidé Vám mohou poskytnout užitečné rady, avšak, když zvažujete faktory a děláte konečná rozhodnutí, dejte jako první na vlastní názor!
Pokud si nejste jisti, že jste připraveni na skutečné tetování, existují i jiné možnosti. Jedním z doporučení je malování hennou, široce používané v Indii. Tato přírodní oranžová až cihlová barva může být na těle použita v různých dekorativních vzorech, je to v podstatě „barvení" kůže, které vydrží zřetelné a barevné jeden týden, postupně se smývá a mizí.
Vytváření černých ornamentů pomocí takzvaného „japonského tetování“ je proces obdobný jako u henny, prášková barva se smíchá s vodou, nechá se chvíli odležet, pokožka se oholí a nanáší se na ni pasta tupým nástrojem, štětcem nebo stříkáním před šablonu. Po 15 minutách se přebytečná vrstva odstraní a na kůži zůstane tmavý vzor. Tato metoda je méně trvanlivá než henna, vydrží v celku a tmavá jeden až dva dny, místo se nesmí umývat, postupně bledne a po částech mizí. Zbytky původního vzoru mohou zůstat na kůži i jeden týden.
Další možnosti jsou různé obtisky, návleky s tetovacími motivy, latexové šatstvo nebo jiné druhy tělesných úprav jako je například piercing.
Máte-li zájem o tetování a prostě si nejste 100% jisti, vezměte si čas na rozmyšlenou a zvažte své možnosti.
Ano, pro každého zákazníka mají být použity v seriózním studiu nové jednorázové, sterilně balené jehly. Hlavním důvodem není ani tak riziko infekce (to zaniká při použití kvalitní sterilizace), ale především to, že jehly se použitím velmi otupí již při prvním tetování a kvalita dalšího tetování tupými jehlami by mohla být rapidně snížena, výsledek práce s tupými jehlami je zjizvené, světlé a rozpité tetování. Pokud studio nepoužívá nové jehly pro každého zákazníka, netetujte se tam.
Sterilizátor je zařízení, který kombinuje při sterilizaci extrémní horko a čas nutný na zabití všech mikroorganismů a bakterií. Vkládají se do něj všechny části tetovacích pistolí, které přicházejí do styku s krví a barvami, tácy na nástroje, stojany na barvy, gáza a tampony, piercingové šperky a všechny nástroje používané při piercingu. Sterilizátor je důležité vybavení profesionálního studia, které podléhá pravidelným kontrolám Krajské hygienické stanice. Protokoly z výsledků jeho testování musejí být uloženy na pracovišti.
Dezinfekční a hygienické prostředky se dělí podle daného použití na pět kategorií-na ruce, kůže a sliznice, malé plochy, nástroje a na velké plochy. Mohou být na bázi mycích emulzí, alkoholu, jódu, PVP jódu, aldehydů a chlóru. Kvůli zvyšující se odolnosti bakterií při používání jen jednoho typu a výrobce, je třeba tyto dezinfekční prostředky pravidelně střídat a různě kombinovat.
Ano, může. Sluneční záření působí takhle na cokoliv, co je barevné a Vaše tetování není výjimkou. Blednutí můžete omezit jednoduchým způsobem, tak že si tetování natřete krémem s vysokým ochranným faktorem, pokaždé když jdete na prudké slunce nebo do solária. Dalším osvědčeným způsobem je překrýt jej odrazovou fólií-alobal, nebo překrýt ručníkem, osuškou. Nejlepší je čerstvé tetování slunci vůbec nevystavovat. Není žádný rozdíl mezi UV zářením od slunce a od solária, obojí čerstvé tetování velmi poškozuje, v nejhorším případě může dojít i k zánětu kůže.
Samozřejmě, tetování může být odstraněno laserovým zařízením, které rozbíjí pulzním světlem molekuly inkoustu a tělo je odplavuje krví, tato technologie jde stále dopředu a každá laserová klinika používá jiné systémy. Laserové odstraňování se provádí po částech a je bolestivé a finančně nákladné. Tyto zákroky provádí pouze specializovaná pracoviště a příslušný lékař.
Tatér ve studiu může Vaše tetování překrýt jiným tetováním. Tento zákrok se nazývá předělávka, překrývačka nebo cover-up.
Ve většině případů ne. Běžně uvidíte jen pár kapiček krve a někdy ani to ne. Jestliže ale dojde k silnějšímu krvácení, tak to může být způsobeno několika důvody:
- Váš tatér tetuje do přílišné hloubky, nebo používá tupé či ohnuté jehly.
- Noc předtím a nebo před samotným tetováním jste požili moc alkoholu.
- Požili jste nápoj s obsahem teinu nebo kofeinu.
- Jste hemofilik (špatná srážlivost krve). Pokud ano, neměli byste být tetováni.
- Jste pod vlivem drog (nelegálních, nebo některých léků).
- Jste diabetik. Pokud ano, neměli byste se nechat tetovat.
- Máte řídkou krev.
- Vůbec jste se nenajedli, než jste se nechali tetovat.
- Berete Aspirin, který značně ředí krev.
- Máte vysoký krevní tlak.
- Během úplňkové fáze měsíce může být krvácivost větší.
Neměli byste pít alkohol, protože ředí krev a zvyšuje krevní tlak. Pro tatéra je mnohem těžší udělat tetování, pokud je Vaše krev řídká. Je těžší dostat barvu pod kůži, protože je neustále vytlačována a ředěna krví. To může způsobit ztrátu barvy, anebo bledší tetování. Neměli byste pít alkohol nejméně 24 hodin před tetováním! Jeden z důvodů, proč byste neměli být pod vlivem drog je ten, že Vaše mysl není v pořádku. Je ovlivněna drogou. Také můžete mít srdeční problémy nebo dostat záchvat. Tetování a drogy se nesmějí míchat. Netvrdím, že se nemůžete tetovat, když máte návyk na drogy, ale musíte abstinovat nejméně 24 hodin před a 24 hodin po tetování.
Bohužel ne, anestetika jsou drogy a mohli by Vám více ublížit, než pomoci. Proces tetování není až tak nesnesitelný, aby bylo nutné si bolest s ním spojenou překrývat tlumícími léky.
Ne, jen lékař může odpovědně aplikovat anestetika.
Ne, pokud byste byla těhotná, tak to může poškodit Váš plod, nebo dokonce zapříčinit potrat. Diabetikům se špatně hojí rány a jsou náchylnější na infekci. Pokud jste epileptik, tak tetování může zapříčinit epileptický záchvat.
Nepít alkohol 24 hodin před tetováním. Noc předtím jít brzy spát. Dobře se najíst před tetováním. Neměli byste užívat žádné léky 24 hodin před tetováním. Pokud berete nějaké léky pravidelně, je nutné navštívit svého ošetřujícího lékaře a poradit se s ním. Zeptejte se svého tatéra na cokoliv, co Vás zajímá. Pamatujte, že není nic, na co byste se nemohli zeptat.
Jednou z nejlepších věcí pro tetování je vitamín E. Pomáhá udržet barvy jasnější a udržuje Vaše tetování stále čerstvé. Používejte pleťový krém, který obsahuje tento vitamín, nebo jej užívejte v potravinových doplňcích či kapslích.
Určitě ne během léta, když se nechává tetovat většina lidí. Nejlepší dobou je zima a podzim. Důvodem je to, že tetování je vlastně jizva s barvou a čerstvé tetování tak bude mít téměř půl roku na zhojení se. Takže v létě, když je Vaše tetování vystaveno slunci, koupání a chlorované vodě je již vlastně zcela zhojeno. Pokud se necháte tetovat v létě, tak dva týdny vyžadované na základní zhojení mohou být pro Vás zdlouhavé a obtěžující.
Tetování se roztahuje jen nepatrně a celkem pravidelně s přibývající svalovou hmotou. Museli byste přibrat obrovské množství svalové hmoty v krátkém časovém intervalu, aby se tetování nějak deformovalo. Rozhodně bych nedoporučoval některé na proporce citlivé motivy (portréty, geometricky pravidelné ornamenty aj.) tetovat na místa, na kterých plánujete přibrat hodně svalové hmoty. Dalším rizikem jsou také jizvy, které vznikají na kůži při rychlém a velkém nárůstu svalstva a které by mohly poškodit tetování pokud půjdou přes něj.
Záleží na daném umělci jak moc se drží předlohy. Některý tatér se drží předlohy do posledního detailu a některý naopak vloží do práce maximum svého stylu a svých vlastních uměleckých představ a předloha pro něj představuje jen vodítko, tato varianta se používá většinou při předělávkách.
Každý by měl před tím, než usedne na křeslo ve studiu vidět co nejvíce výtvorů od toho, koho si vybral a rozhodnout se, jestli je to ten správný člověk, a jestli chce mít na svém těle jeho práci. Dále bych doporučoval prodiskutovat motiv a jeho konečnou podobu s tatérem aby se Vaše finální představy nerozcházely.
Pokud po těhotenství budete mít ty samé fyzické proporce jako při tetování, tak bude vše v pořádku. Ale pokud budete mít na břichu jizvy, které zasáhnou i Vaše tetování, je dost pravděpodobné, že tetování bude poškozeno. Oprava takto poškozeného tetování záleží na rozsahu poškození a také na motivu. V podstatě jde opravit většina tetování, ale nemusí to být vždy pravidlem.
Transfůzní stanice obvykle požadují čtvrt až půl roku pauzu od posledního tetování nebo piercingu. Potom není problém opět darovat krev. Je dost možné, že pokud jim bude sděleno že tetování nebo piercing bylo provedeno v profesionálním studiu vlastnícím všechna potřebná povolení, a které je pod pravidelným hygienickým dohledem, tak tato lhůta bude kratší. Je třeba se informovat u transfůzní stanice kde chodíte darovat krev jaké mají požadavky a lhůty.
V případě výskytu kožního onemocnění typu chronického ekzému, lupenky (psoriasis vulgaris), chronického akné apod., není vhodné tetování ani na ploše kůže, zatím nepostižené těmito onemocněními. Jedná se o choroby, které vlastně postihují celý organismus, v případě ekzému se jedná o alergické onemocnění nejčastěji, v případě lupenky o genetickou zátěž, u akné o celkové hormonální změny v organismu.
Pokud dojde k určité formě podráždění- léky, potravinami, chemikáliemi a podobně, tak sem patří i tetování, může vlivem podráždění kůže jak mechanicky- tetovacími jehlami, tak chemicky- používanými pigmenty dojít k výsevu onemocnění i na místech, kde předtím (respektive před tetováním) nebylo patrné. Sice se vyskytují tyto choroby v určitých a nejčastějších lokalitách, na místech takzvané vlhké zapářky- podpaždí, lokte, pod koleny. U lupenky jsou to kolena, lokte, kštice, ovšem právě v souvislosti s podrážděním může dojít k akutnímu výsevu na celém těle, proto bych v těchto případech tetování rozhodně nedoporučoval.
Každý má trochu jiné představy o kráse, umění a estetice. Při výběru vhodných motivů Vám může pomoci tatér a jeho katalogy s velkým výběrem nejrůznějších předloh, ale ani on Vám nevidí do hlavy a chtít po něm poradit, co by se zrovna pro Vás nejlépe hodilo, je vzhledem k rozmanitosti povah a představ dosti složité.
Setkal jsem se i s tím, že klienti byli tak velkým výběrem natolik zaskočeni, až prohlásili, že nejlepší by bylo vybírat jen z pár desítek obrázků.
Ujasněte si proto sami alespoň místo, kde by měl být motiv umístěn a z jakého stylu a barevnosti by měl vycházet.
Možností je mnoho, ornamenty-takzvaný tribal jsou v podstatě neutrální symboly, většinou nic konkrétního nevyjadřují.
Motivy mohou vycházet i z Vašich zájmů, koníčků, přesvědčení jak náboženského, tak nacionálního či sportovního. Rodina a data narození potomků jsou velmi oblíbeným námětem na tetování.
Použitelné jsou i motivy ze všech možných odvětví lidské činnosti, z armády, divadla, filmu, hudby, auto-moto-kola, lyžování, modelářství, snowboardingu, skateboardingu, bruslení, vodních sportů, létání, potápění, hokeje, fotbalu a jiných aktivit.
Možné jsou i náměty pivní či vinné kultury, symboliky a motivů-valašských, hanáckých, slováckých, slezských či dalších krajových specifik.
Nekonečnou inspiraci můžete najít v přírodní říši zvířat, ptáků, hmyzu, plazů a obojživelníků, květin, stromů, obyvatelů vodní říše i nejrůznějších nerostů.
Bájná a mytologická stvoření jako jsou draci, víly, skřítci a druidi jsou ztvárněna v mnoha podobách.
Znamení zvěrokruhu a kaligrafické znaky čínských roků narození jsou Vaše neměnné osobní definice, ve spojení s přírodními živly a jinými kaligrafickými písmeny a symboly také často tetované.
Biomechanika, které položil základy autor designu Vetřelce-umělec H.R.Giger, se často vyskytuje na živých plátnech obdivovatelů jeho specifické temné strojové techniky.
Dávné kultury jako Aztékové, Mayové a Keltové nám zanechaly velké množství stále oblíbených námětů k tetování, od složitě proplétaných keltských ornamentů, přes mayské kalendáře a aztécké symboly slunce, větru, vody, země či smrti.
Komiksové a animované filmové postavy, klauni a fantasy je další skupina námětů oslovující určitou skupinu klientů.
Pro vyznavače soubojů, válečníků, hororu, lebek, d'áblů, démonů, duchů a smrti je k dispozici nepřeberná nabídka různých ztvárnění těchto témat.
Při tak velkém výběru tetovacích salónů to není snadné, doporučuji všímat si detailů hotových prací, stylu techniky, vybavení pracoviště, čistoty, nabídky motivů, kvality používaných pigmentů, servisu a zkušeností tatéra. Viděl jsem i spoustu domácích, kuchyňských a garážových „prací“, jejich kvalita a úroveň je přímo úměrná prostředí, nástrojům a „umělcům“, kteří je vytvořili.
Je smutné, že někteří mí kolegové z oboru vystavují práce, které nejsou z jejich dílny a zakládají svou propagaci na fotografiích jiných tatérů.
Zkušenosti jsou také klíčové při požadavku na vysokou kvalitu, i zaběhnutá studia si najímají zaměstnance, kterým dají k dispozici své dobré jméno a adresu, ale je otázkou jestli Vám dokáží vytvořit stejně precizní práci jako umělci, kteří dobré jméno podniku budovali dlouhá léta.
Nově otevřená studia bez zřejmé praxe jsou na tom se zkušenostmi také bídně, lákají klienty z okolí nejen na zaváděcí ceny, ale jak dopadne konečná podoba Vašeho tetování nejsou schopni sami určit. Každý jednou začíná, tetování je ale obor, kde je každá chyba viditelná a nevratná, důvěřivému nositeli může amatérská práce ztrpčovat denně život ještě spoustu let po zhotovení. To, že někdo hezky kreslí nebo maluje ještě neznamená, že dokáže zvládnout tak složitou, nevratnou a na cit náročnou techniku jako je tetování.
Ideální je prohlédnout si již hotové práce přímo na tělech zákazníků studia, které jste si zvolili, nejlépe ty starší, až po letech je teprve viditelná kvalita a preciznost provedení. Rozdíly v barevnosti, jednolitosti ploch, jemnosti stínování, celkové sytosti a pečlivosti vedení linek a detailů bývají někdy velmi markantní. Nenechejte se zmást fotografiemi čerstvých tetování, nejdůležitější je vidět opravdu zblízka a na světle již zhojené dílo.
Reklama je mocná ve svém účinku na nové klienty, ale dejte velký pozor na skutečnost, že Vaše nové tetování bude navždy součástí Vašeho těla, nejde svléknout, umýt, přezout a vyměnit jako všechny jiné modní doplňky a denní lidské potřeby.
V dnešní moderní době se stalo zvykem hledat ty nejlevnější produkty dostupné na trhu, at' již se to týká elektroniky, vybavení domácnosti, dopravních prostředků, oblečení, jídla, kosmetiky, dovolených či jiných nezbytných záležitostí.
Trvanlivost a efekt tetování je zcela výjimečný oproti všem denním potřebám, je Vaší součástí po zbytek života, zvažte tedy, kolik jste ochotni za něj zaplatit, právě u něj totiž nejvíce platí přísloví „laciné dvakrát placené“. Pokud dáte přednost amatérským pokusům za pár korun, či zdarma, může se lehce stát, že při Vaší nespokojenosti s tímto výtvorem začnete brzy řešit, jak by se tento krok dal vrátit či opravit.
Profesionál Vám může poradit nebo jinak pomoci, jak vyřešit nastalou situaci, většinou je třeba udělat zcela nové tetování na místě původního, je to však zcela jiné, než pracovat na prázdné a neposkvrněné pokožce. Deformované, rozpité a zjizvené tetování se velmi špatně překrývá novým, finální výsledek už nebude nikdy stejný jako kdyby jste dali zprvu přednost kvalitě a zkušenostem profesionálního studia. Náročnost práce a tím i výsledná cena je u těchto oprav mnohem vyšší, než u tetování prováděného do prázdné plochy kůže. U zjizvených a vystouplých tetování je to i o hodně bolestivější.
Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na tetování, po kterém toužíte, tak si raději nechte udělat nějaké menší, které se dá časem rozšířit, nebo vyčkejte, až se Vaše finanční situace zlepší, či na něj našetříte.
Cena kvalitního tetování se liší nejen podle velikosti vyplňované plochy a barevnosti, ale i podle času stráveného vlastním dílem, stínované, vícebarevné a na detaily bohaté tetování je řádově vždy dražší, než jednoduchý vyplněný obrazec. Také neplatí přímá úměra mezi cenou malého propracovaného motivu a velkou plochou tetovanou většími nástroji, velký motiv na zádech může přijít na méně, než pět malých tetování vytvořených postupně na různé partie těla.